OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nahratie akustického albumu je u BORKNAGAR len logickým vyústením dlhodobej hudobnej cesty, na ktorej boli akustické nástroje už od prvopočiatku bohato zastúpené. Je zbytočné pripomínať, že tento krok okrem výzvy pre kapelu predstavuje možnosť hudobne vstúpiť niekam úplne inam a v dobrom slova zmysle prekvapiť otvorením nových dimenzií. Je však možné dosiahnúť tento ideál, keď sa o to mnohí pokúšali s veľmi premenlivým úspechom?
„Origin“ však do mňa vlial veľmi veľmi zmiešané pocity od prvého pustenia v playeri. Tie zmiešané pocity vyvoláva substancia, na ktorej je celá nahrávka založená. Aj napriek tomu, že album je akustický, je tak silne presiaknutý všetkým tradicionalizmom BORKNAGAR, že ho možno považovať za absolútne modelový príklad ich tvorby posledných rokov. Či je to dobré alebo zlé, nechám na každom, mne to však spôsobuje istú pachuť v ústach a pocit z premárnenej šance. Celé nasledujúce pojednanie tak považujte za silne subjektívne, ale v prípade „Origin“ sa subjektivity neviem zbaviť a pozrieť sa naň s nadhľadom.
Ak sa dotýkam tradicionalizmu, tak jeho počiatok by sme mohli hľadať v celkovom vyznení nahrávky. Každý, kto sa s tvorbou BORKNAGAR (alebo aj VINTERSORG) stretol aspoň raz v posledných rokoch pozná, že do svojich skladieb miešajú dosť akustických elementov. A celkovo „Origin“ nie je svojím vyznením nič iné, len ich skladačka. A to je pre mňa problém. Melodika, postupy a nápady, to všetko je až príliš povedomé... Nemôžem však povedať, že by to bolo vyložene zlé. Kvalitatívne je album dotiahnutý po všetkých stránkach. Produkcia a aranže sú výborné, zvuk je priam malebný, ale mne tomu chýba akési vnútro. Vintersorgov spev je formálne vynikajúci, ale predsalen ten typický afekt mi už chvíľami dokáže liezť na nervy. Opäť sa dočkáme miešania panteistického futurizmu v textoch a klasických zvukov hammondiek, píšťal, huslí a ďalších akustických nástrojov. Chvíľami to znie veľmi pôsobivo, ale po dlhšom čase v tom cítim prázdnotu. Možno keby som tvorbu spomínaných BORKNAGAR a VINTERSORG nemal tak prečítanú, nepôsobilo by to celé na mňa dojmom dokonalého geometrického obrazca, ktorému chýba emotívnosť v podobe malých nedokonalostí a nepravidelností.
Ešte raz záverom zdôrazním, že „Origin“ je muzikantsky po všetkých stránkach dotiahnutým dielkom. No žiaľ mňa osobne nedokázalo emocionálne pohltiť a zasiahnuť, čo by som práve od akustického albumu očakával. Niečo tomu proste chýba.
Formálne absolútne dotiahnutý a prepracovaný akustický album. S jeho originalitou je to však horšie, keďže reminiscencií na predchádzajúcu tvorbu súvisiacich kapiel je viac než dosť. Napriek množstvu pôsobivých momentov na mňa "Origin" nedokázal spraviť dojem a nestal sa ničím viac, než tým čo som spomenul v prvej vete tohto verdiktu.
6 / 10
Vintersorg
- vokály
Øystein G. Brun
- gitary
Lars A. Nedland
- syntetizátory a sample
Asgeir Mickelson
- basgitara a bicie
1. Earth Imagery
2. Grains
3. Oceans Rise
4. Signs
5. White
6. Cynosure
7. Human Nature
8. Acclimation
9. The Spirit Of Nature
Fall (2024)
True North (2019)
Winter Thrice (2016)
Urd (2012)
Universal (2010)
Origin (2006)
Epic (2004)
Empiricism (2001)
Quintessence (2000)
Archaic Course (1998)
Olden Domain (1997)
Borknagar (1995)
Líbivé melodie, které jdou jedním uchem dovnitř a druhým ven. Pokud měli BORKNAGAR v úmyslu stvořit desku k nenáročnému poslechu, zdařilo se jim to dle představ. Pokud však bylo jejich ambicí nahrát dílo, které by zaznamenalo v hudební historii nějakou výraznější stopu, obávám se, že se to nepovedlo. Samotná "White", v níž přece jen slyším cosi hlubšího, na to nestačí. V této souvislosti musím opětovně ocenit OPETH, kteří s „Damnation“ ujeli všem metalistům pokoušejícím se o akustiku o několik koňských délek.
Zajímavý nápad, tohle ekologicky zaměřené album, které je však na můj vkus až příliš náladotvorné. Existují sice chvíle, kdy mi může přesně kápnout do noty, takové jsou však zřídka. V jiných chvílích je sice poslouchatelné, ale ztrhující určitě není. Vintersorgův vokál mi též v některých pasážích moc nesedí. Jsem zvědav, jak se mi bude líbit Universal ...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.